Prace i robótki

W 2016 roku Centrala Komiksu wydała tom Prace i robótki zbierający krótkie komiksowe formy sześciu rysowniczek. Podpisane jako Dream Team i Gościówy artystki poprzedzają swoje historie wstępem tłumaczącym ideę albumu. To próba uchwycenia patchworkowej rzeczywistości, w której życie definiowane jest pracą, a ta przybiera różnorodne formy i formuły.

„Praca to szaleństwo”, piszą autorki we wstępie. Dlatego ich historie zbierają najróżniejsze, czasem absurdalne scenariusze. Sprzątaczka pogardzana przez szefa odważa się na małą zemstę. Sprzedawczyni w sklepie z ciuchami karana jest za wystawienie produktu przed premierą kolekcji. Pracownica w urzędzie nienawidzi monotonii. Korpo-wyrobniczka jest agresywnie motywowana do osiągania lepszych wyników. Rysowniczka-freelancerka eksploruje swoją odmienną, niepewną pozycję.

Prace i robótki dokumentują osobiste doświadczenia konkretnych kobiet we współczesnym kapitalizmie. Do pełniejszego obrazu brakuje tu z pewnością macierzyństwa i niewidzialnej pracy opiekuńczej, a także pracy gospodyń domowych, co jest doświadczeniem bardzo u Polek powszechnym. A jednak nie o reprezentację w tym albumie chodzi. Jest to książka Dream Teamu i takie mają dla nas historie.

Poniżej przedstawiamy wybrane plansze z albumu Prace i robótki. Są to jedynie fragmenty prezentowanych w książce historii.

Wybór i wstęp: Ola Wasilewska

Anna Bełz / ANFau

Edyta Bystroń

Marta Bystroń

Aga Gójska

Natalia Kulka

Beata Sosnowska

 

Prace i robótki, Centrala Komiksu 2016.

Dream Team i Gościówy

Zobacz inne teksty autora:

    Wakat – kolektyw pracownic i pracowników słowa. Robimy pismo społeczno-literackie w tekstach i w życiu – na rzecz rewolucji ekofeministycznej i zmiany stosunków produkcji. Jesteśmy żywym numerem wykręconym obecnej władzy. Pozostajemy z Wami w sieci!

    Wydawca: Staromiejski Dom Kultury | Rynek Starego Miasta 2 | 00-272 Warszawa | ISSN: 1896-6950 | Kontakt z redakcją: wakat@sdk.pl |