O projekcie

Czternastodniówka literacka Wakacje od istnienia?, której patronuje „Wakat”, powstała oddolnie z inicjatywy osób i środowisk związanych z literaturą. Gromadzi teksty sześćdziesięciu sześciu autorek i autorów (lecz także tłumaczek i tłumaczy), przesyłających słowa wsparcia wszystkim potrzebującym go w obecnej trudnej sytuacji osobom. Twórcy i twórczynie zachęcają do bezpłatnego pobierania i dzielenia się publikacją w wersji elektronicznej.

Przez najbliższe trzy tygodnie codziennie od poniedziałku do piątku publikować będziemy na stronie „Wakatu” wybrany utwór lub utwory wybranej autorki/autora czternastodniówki.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wstępem redaktorów oraz nazwiskami osób zaangażowanych w powstanie publikacji, a także do lektury całej antologii oraz poszczególnych wierszy ukazujących się na naszych łamach.

„Być może wydawało nam się, że wiemy coś o izolacji, choć dla wielu była to izolacja z wyboru raczej niż z jego braku. Tym razem wybrano za nas – w obecnej sytuacji i tak duża część z nas powinna postrzegać to w kategoriach przywileju. Nie wszyscy mają tyle szczęścia. W tym trudnym czasie wraz z autorkami i autorami chcemy przesłać słowa wsparcia nie tylko tym, którzy z różnych przyczyn przebywają w domach i uczą się funkcjonowania na nowo, ale także tym, dzięki którym w ogóle możemy w tej izolacji wytrwać. Mamy świadomość, że bez wytężonej i odbywającej się w trudniejszych niż zwykle warunkach pracy personelu medycznego, farmaceutów i farmaceutek, służb mundurowych i nieumundurowanych, pracowników i pracownic sklepów spożywczych, osób składających się na cały skomplikowany łańcuch logistyczny, restauratorów i restauratorek, kadr zakładów produkcyjnych, osób odpowiadających za zaopatrzenie naszych mieszkań w wodę i energię – nasza izolacja zdecydowanie bardziej przypominałaby kadry z kolejnej części Mad Maxa.

Czy literatura może nam pomóc w czasach trudnych i niepewnych? Mamy nadzieję, że tak. Wierzymy, że odpowiednie teksty literackie mogą zapewnić chwilę wytchnienia, zrekompensować nam pewne ograniczenia mobilności i kontaktów towarzyskich, wesprzeć w pracy, którą w nowych okolicznościach musimy wykonywać, uzbroić nas w niekonwencjonalny obraz sytuacji, pomóc uporządkować zagubione niekiedy życie wewnętrzne czy dać poczucie, że jednak nie jesteśmy w tym wszystkim sami.

Jak więc skonstruować literacką czternastodniówkę? Przede wszystkim chyba oddać głos autorom i autorkom. Głównie z tego powodu nie zdecydowaliśmy się na nakreślenie z góry osi tematycznej przygotowywanego projektu, bo sami piszący wiedzą najlepiej, co i w jaki sposób chcą przekazać czytelnikom i czytelniczkom. Wezwanie do napisania tekstów doraźnych, traktujących o bieżącej sytuacji, wydało nam się raczej kiepskim, że pozwolimy sobie na eufemizm, rozwiązaniem. Niech zakwitnie sto kwiatów – choć w ten sposób skorzystajmy z eksplodującej wiosny.

Czternastodniówkę oddajemy w państwa ręce w formie elektronicznej. Trochę z racji zerowego budżetu, w dużej mierze kierując się możliwościami formatów cyfrowych, a także po to, by odciążyć nieco kurierów i kurierki. Całości nadaliśmy kolejność alfabetyczną, biorąc pod uwagę nazwiska autorów i autorek – taki układ uznaliśmy za najbardziej neutralny.

Mamy nadzieję, że ten dość nieoczywisty, naszym zdaniem, wybór tekstów, nazwisk i tematyk przypadnie państwu do gustu. Zachęcamy do jak najszerszego udostępniania plików”.

Redakcja

Data wydania: kwiecień 2020

Autorki i autorzy: Ingmāra Balode (tłum. Tomasz Bąk), Zofia Bałdyga, Marcin Baran, Kacper Bartczak, Tomasz Bąk, Jacek Bierut, Marcin Bies, Wojciech Bonowicz, Robert Burton (tłum. Michał Tabaczyński), Marta Eloy Cichocka, Agata Cichy, Michał Czaja, Michał Domagalski, Olgerd Dziechciarz, Darek Foks, Piotr Gajda, Maria Halber, Inga Iwasiów, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Ewa Jarocka, Łukasz Jarosz, Adam Kaczanowski, Aneta Kamińska, Jaś Kapela, Łukasz Kaźmierczak/ Łucja Kuttig, Joanna Kessler, Krzysztof Kleszcz, Barbara Klicka, Agnieszka Kłos, Dawid Kornaga, Jakub Kornhauser, Paweł Kozioł, Jakub Kruger, Piotr Lenarczyk, Elżbieta Lipińska, Jacek Łukasiewicz, Natalia Malek, Maciej Melecki, Andrzej Niewiadomski, Marcin Niewirowicz, Ewa Olejarz, Antoni Pawlak, Juliusz Pielichowski, Joanna Pawlik, Michał Pranke, Bogdan Prejs, Jakub Pszoniak, Monika Rak, Rafał Różewicz, Marcin Sendecki, Patrycja Sikora, Rafał Skonieczny, Karina Stempel, Weronika Stencel, Natalka Suszczyńska, Szymon Szwarc, Aleksander Trojanowski, Tomasz Ważny, Anna Maria Wierzchucka, Radosław Wiśniewski, Konrad Wojtyła, Filip Zawada, Marcin Zegadło, Raúl Zurita (tłum. Marta Eloy Cichocka), Szymon Żuchowski.

Redakcja: Tomasz Bąk, Michał Domagalski, Michał Kasprzak
Skład: Paweł Kozioł
Projekt okładki: Marcin Niewirowicz
Zdjęcie na okładce: Jerzy Piątek
Strona WWW: Piotr Maciej
Współpraca: Jacek Bierut, Maciej Melecki, kwartalnik „Wakat”

Kontakt: czternastodniowka@gmail.com

Patronaty:

 

Wakat – kolektyw pracownic i pracowników słowa. Robimy pismo społeczno-literackie w tekstach i w życiu – na rzecz rewolucji ekofeministycznej i zmiany stosunków produkcji. Jesteśmy żywym numerem wykręconym obecnej władzy. Pozostajemy z Wami w sieci!

Wydawca: Staromiejski Dom Kultury | Rynek Starego Miasta 2 | 00-272 Warszawa | ISSN: 1896-6950 | Kontakt z redakcją: wakat@sdk.pl |