23.03.2018: Dymińska, Kapela, Witkowska, Staśko: wokół poezji zaangażowanej

„Wakat”, Staromiejski Dom Kultury oraz Korporacja „Ha!art” mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z najbardziej znienawidzonymi poetą i poetką dekady Jasiem Kapelą i Dominiką Dymińską oraz z sokołowską ekspatką Iloną Witkowską.

Spotkanie poprowadzi niezawodna w tępieniu seksizmu, patriarchatu oraz kultury gwałtu krytyczka Maja Staśko.

Czy Jaś Kapela pójdzie do więzienia? Czy Dominika Dymińska wróci z Berlina, dopiero gdy w Polsce upadnie patriarchat? Czy Ilona Witkowska wyprowadzi się kiedyś z Sokołowska?

Na te pytania zapewne nie dostaniemy odpowiedzi, ale za to będzie to okazja do poczytania wierszy oraz dyskusji, czym jest poezja, która nie ocala narodów ani ludzi, za to domaga się zmiany porządku społecznego.

 

23.03.2018, godz. 18.30

Piwnica Largactil
Staromiejski Dom Kultury
Rynek Starego Miasta 2


Spotkanie odbywa się z okazji publikacji nowych książek Jasia Kapeli („Modlitwy dla opornych”), Dominiki Dymińskiej („Pozdrowienia ze świata”) i Ilony Witkowskiej („Lucyfer zwycięża”) w serii poetyckiej „Ha!artu” redagowanej przez Maję Staśko. Matronat nad serią objęły „Wakat”, „Codziennik Feministyczny”, „Krytyka Polityczna” i „Opinia Bieżąca”.

Książki można zamówić w sklepie wydawnictwa:
http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/nowe-ksiazki/5251-modlitwy-dla-opornych.html
http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/nowe-ksiazki/5252-pozdrowienia-ze-swiata.html
http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/nowe-ksiazki/5253-lucyfer-zwycieza.html

O autorkach i autorze:

Dominika Dymińska – (1991) pisarka, językoznawczyni, tłumaczka kilku języków, w tym polskiego na polski, studentka gender studies IBL PAN, feministka. Debiutowała w 2012 książką „Mięso” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej), w 2016 roku wydała książkę „Danke”.

Jaś Kapela – pisarz, poeta, felietonista. Autor dwóch książek z wierszami („Reklama” oraz „Życie na gorąco”), trzech powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i zbioru felietonów „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. Należy do zespołu Krytyki Politycznej. Obecnie pracuje nad książką „Polskie mięso, czyli jak zostałem weganinem i przestałem się bać”.

Maja Staśko – krytyczka literacka, doktorantka interdyscyplinarnych studiów w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Współpracuje z „Ha!artem”, „Wakatem” i „EleWatorem”. Mieszka w Poznaniu.

Ilona Witkowska – (1987) debiutowała książką „splendida realta”, wydaną przez WBPiCAK w Poznaniu, za którą otrzymała nagrodę poetycką Silesius w kategorii debiut roku; ukończyła studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Wrocławskim; mieszka w Sokołowsku.

Wakat – kolektyw pracownic i pracowników słowa. Robimy pismo społeczno-literackie w tekstach i w życiu – na rzecz rewolucji ekofeministycznej i zmiany stosunków produkcji. Jesteśmy żywym numerem wykręconym obecnej władzy. Pozostajemy z Wami w sieci!

Wydawca: Staromiejski Dom Kultury | Rynek Starego Miasta 2 | 00-272 Warszawa | ISSN: 1896-6950 | Kontakt z redakcją: wakat@sdk.pl |