„Z czego składa się dzieło? Myślenie wobec tworzenia” – seminarium „Wakatu” i Fundacji MAMMAL

Redakcja „Wakatu” oraz Fundacja MAMMAL zapraszają 12 marca (czwartek) o godz. 18:30 wszystkich zainteresowanych do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie na otwarte seminarium:

Z czego składa się dzieło? Myślenie wobec tworzenia.

Wprowadzenie do dyskusji wygłosi Mateusz Falkowski, autor książki „Twórca i perspektywy” (MAMMAL, Warszawa 2014).

Podczas rozmowy zastanowimy się: (a) czym jest naturalizm i dlaczego odgrywa tak istotną rolę w kształtowaniu się sztuki nowoczesnej, (b) do czego służy intuicja i jaki jest jej związek z uniwersum znaków, (c) w jaki sposób sztuka (m.in. literatura, kino) podchodzi do kwestii wpływu (także w sensie społecznego oddziaływania).

Proponowane rozdziały „Twórcy i perspektyw”:
1. „Bernhard” lub „Pięć formuł filozoficznych, za pomocą których można scharakteryzować pisarstwo Joyce’a”
2. „Niejasno i wyraźnie. Cztery hipotezy o intuicji”
3. „Masyw i zdrada”

Teksty są dostępne na stronie: http://manifestacjepoetyckie.sdk.pl/warsztatwakatu.html

Do zobaczenia!

 

O książce „Twórca i perspektywy”:

Zbiór esejów poświęconych artystom, przedstawicielom różnych gałęzi sztuki (pisarzom, malarzom, reżyserom, muzykom, m.in. Bernhardowi, Joyce’owi, Herzogowi, Tsai Ming-Liangowi, Sobczykowi, Gouldowi), oraz filozofom (m.in. Nietzschemu, Leibnizowi). Każdy z twórców, a takim okazuje się nawet siedemnastowieczny polityk, kardynał de Retz, jest przede wszystkim twórcą perspektyw albo perspektywy: myślenia, działania, kreacji, percepcji, patrzenia na świat. Portrety układają się w spójną teoretyczną całość: wizję wieloperspektywicznej rzeczywistości, której niepodobna scalić w jedną formułę.

„„Twórca i perspektywy” to zbiór tekstów o bardzo różnej tematyce: literaturze (średniowiecznej i współczesnej), malarstwie, muzyce, filmie, baroku. We wszystkich autor proponuje oryginalne odczytanie, niejednokrotnie zadziwiające z punktu widzenia utartych wyobrażeń i przyzwyczajeń. Dzięki temu dzieła Racine’a, Bernharda czy Herzoga odzyskują dla nas swój urok i stają się dziełami aktualnymi, niezbędnymi dla naszego rozumienia świata i nas samych. Na szczególną uwagę zasługuje osobna część poświęcona wiekowi XVII. Obszerny esej na temat „Pamiętników” kardynała Retza, przywódcy paryskiej Frondy, dwa teksty o teatrze klasycystycznym, analiza historii twarzy w okresie baroku, wreszcie na koniec bajka będąca przewrotną prezentacją barokowej antropologii tworzą niezwykle barwny portret tej ciekawej, a dziś na nowo odkrywanej epoki. (…) Twórczość malarska, filmowa, literacka, polityczna (sic!) polega przede wszystkim na tworzeniu i rozwijaniu niepowtarzalnego, dotąd niespotykanego punktu widzenia. (…) Zupełnie osobną wartością są towarzyszące tekstom ilustracje i grafiki Sobczyka – aktywnie wchodzące w dialog z wywodami Falkowskiego. „Twórcę i perspektywy” trzeba też oglądać: to poza wszystkim także książka z obrazkami.”

[Z recenzji wydawniczej]
http://www.mammal.pl/ksiazka/mateusz-falkowski-tworca-i-perspektywy

Wakat – kolektyw pracownic i pracowników słowa. Robimy pismo społeczno-literackie w tekstach i w życiu – na rzecz rewolucji ekofeministycznej i zmiany stosunków produkcji. Jesteśmy żywym numerem wykręconym obecnej władzy. Pozostajemy z Wami w sieci!

Wydawca: Staromiejski Dom Kultury | Rynek Starego Miasta 2 | 00-272 Warszawa | ISSN: 1896-6950 | Kontakt z redakcją: wakat@sdk.pl |