Spieszmy się kochać 2.0. Wakat i A.D.A. zapraszają na spotkanie wokół poliamorii

W najbliższą sobotę, 30 stycznia o godz. 18.00 w amorycznym uścisku z kolektywem A.D.A. Puławska (ul. Puławska 37, Warszawa) zapraszamy na spotkanie „Spieszmy się kochać 2.0.”, podczas którego chcielibyśmy wspólnie z Wami:

1. obejrzeć film „Poli” w reżyserii Łukasza Kamińskiego

2. porozmawiać z dr Katarzyną Michalczak oraz Tomkiem Kuleszą o poliamorii w kontekście 28-29 numeru „Wakatu”: „Wszyscy jesteśmy poliamorystkami” (http://wakat.sdk.pl/numery/28-29/). Dyskusję poprowadzą redaktorzy Maja Staśko i Michał Kasprzak

3. obejrzeć klipy autorstwa Oli Wasilewskiej do wierszy młodych poetów

4. posłuchać duetu Tak Zwani Mordercy (Daisy Kowalsky – wokal i teksty; Kamil Strzyżewski – gitara akustyczna, dombra)

Albowiem:

„Współczesne fragmenty dyskursu miłosnego ujawniają: wszyscy jesteśmy po trosze poliamorystkami. A skoro i tak kochamy się wewnątrz dyskursów, dlaczego nie kochamy się na językach innych?

Z kim tak naprawdę kochamy się, kiedy kochamy się ze sobą?W kulturze fetyszy, porn 2.0, kamerek internetowych, randkowych portali, awatarów, interaktywnych aplikacji seksualnych, uwodzenia przez boty? Orgazm imploduje w sieci, w której z naszymi ludzkimi i nie-ludzkimi (przedmiotami, zwierzętami, roślinami, maszynami, impulsami elektronicznymi) tworzymy szczególne sploty poliamoryczne – w wersji seks-, emo- lub mieszanej.

Nie istnieje bowiem wyczerpywalna pula miłości, którą w (bio)postpolitycznym geście zarządzamy.

Czyli: jak się kochamy? Czy możemy kochać nie tylko się? Czy „kochanie się” jest dyktowane przez społeczne obyczaje, uzus językowy i konwencje przedstawieniowe, czy też samo może zmieniać strukturę społeczną albo nawet strukturę władzy? Jak wyglądałyby rodzina/ społeczeństwo/ władza/ prawo/ państwo/ język, gdybyśmy potrafili żyć poliamorycznie?”

Wstęp wolny.
Do zobaczenia!

UWAGA: do 19.00 brama jest otwarta, potem – wejście na telefon (numer wywieszony przy bramie)

Podmioty i podmiotki:

„Poli” to krótkometrażowy film fabularny o skomplikowanym związku trójki młodych ludzi, w których życie nieoczekiwanie wkracza ktoś, kto burzy ich układ. Reż. Łukasz Kamiński Zdjęcia – Adam Abramczyk, Dariusz Skarżyński, II reżyser – Konrad Wiślicz-Węgorowski, Kierownik produkcji – Zofia Kujawska, Kierownik planu – Katarzyna Plichta, Muzyka, dźwięk – Andrzej Łątkowski, Scenografia – Jana Łączyńska, Agata Orłowska, Kostiumy – Olga Turczak, Charakteryzacja – Katarzyna Lamentowicz

Katarzyna Michalczak – doktorka nauk humanistycznych, autorka pracy doktorskiej dotyczącej osób otwarcie niemonogamicznych, w tym poliamorycznych, napisanej pod kierunkiem prof. Małgorzaty Fuszary. Przygotowuje książkę na podstawie przeprowadzonych badań.

Tomek Kulesza – od 2006 roku poliaktywista, założyciel pierwszej polskiej strony i forum na temat poliamorii, organizator warsztatów i spotkań na temat poliamorii.

Maja Staśko – krytyczka literacka, doktorantka interdyscyplinarnych studiów w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Współpracuje z „Ha!artem”, „Wakatem” i „EleWatorem”. Mieszka w Poznaniu.

Michał Kasprzak – (1981) poeta, krytyk literacki, studiował polonistykę na UW. Sygnatariusz Manifestu Neolingwistycznego, autor tomiku Bo on to zgubi (Warszawa 2003). Redaktor „Wakatu”. Stypendysta Miasta Warszawy oraz MKiDN w roku 2012 na projekt krytyczny.

Ola Wasilewska – (1989) graficzka, wideoklipperka, słowoskładaczka. Redaguje warszawski „Wakat/Notoria” i kobiecy zin „Sklejka”. Jej najnowszą animację wyświetlano na fasadzie Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu.

TAK ZWANI MORDERCY to spokojne, przeładowane smutkiem i rozczarowaniem konstrukcje emocjonalno-muzyczne. Tak, Mordercom jest smutno, ale przyjmują to przygnębienie z otwartymi ramionami. W skład projektu wchodzi Daisy Kowalsky. (wokal i teksty) i Kamil Strzyżewski (gitara akustyczna, dombra).

A.D.A. PUŁAWSKA to mieszczący się przy ulicy Puławskiej 37 w Warszawie Aktywny Dom Alternatywny, pełniący funkcję autonomicznego centrum społeczno-kulturalnego. Swoją działalność A.D.A. PUŁAWSKA opiera w całości na oddolnej aktywności społecznej. Przyjmując zasadę non-profit, przy Puławskiej 37 stworzona została przestrzeń wspierająca niekomercyjne działania społeczne i kulturalne, inicjowane przez niezależne jednostki, grupy i organizacje. Wszystkie osoby zaangażowane w A.D.A. PUŁAWSKA działają tu jako wolontariusze i wolontariuszki. Obecnie w A.D.A. PUŁAWSKA funkcjonują: świetlica, sala koncertowo-teatralna, kino, biblioteka, galeria, sitodruk, freeshop (wymiennik), warsztat rowerowy, sala lekcyjna, ogródek miejski oraz pracownie i warsztaty.

„Wakat/Notoria” – kwartalnik zorientowany literacko, wydawany od 2006 roku przez Staromiejski Dom Kultury w Warszawie, poświęcony głównie twórczości młodych roczników, prezentujący jednak również zjawiska z zakresu innych niż literatura dyscyplin artystycznych oraz dziedzin wiedzy. W najnowszej (głównie polskiej) literaturze poszukuje konceptualizacji nowych przestrzeni egzystencjalnych, refleksji o charakterze wspólnotowym, alternatywnych propozycji konstruowania rzeczywistości i przekraczania kulturowego status quo, reprezentując podejście socjologiczne i antropologiczne w krytyce literatury. Ważną kategorię dla redaktorów stanowi zagadnienie utopii jako możliwości projektowania i urzeczywistniania poprzez literaturę innych niż dominujące więzi społecznych, zasad komunikacji, opisów świata. Wszystkie artykuły można czytać w otwartym dostępie na stronie: http://wakat.sdk.pl/

Wakat – kolektyw pracownic i pracowników słowa. Robimy pismo społeczno-literackie w tekstach i w życiu – na rzecz rewolucji ekofeministycznej i zmiany stosunków produkcji. Jesteśmy żywym numerem wykręconym obecnej władzy. Pozostajemy z Wami w sieci!

Wydawca: Staromiejski Dom Kultury | Rynek Starego Miasta 2 | 00-272 Warszawa | ISSN: 1896-6950 | Kontakt z redakcją: wakat@sdk.pl |