BIOPOLSKA – promocja nowego numeru „Wakatu”

Ukazał się już najnowszy, „bioPolski” numer „Wakatu” (3/2015), do lektury którego zapraszamy na naszych stronach.

Z tej okazji spotykamy się w najbliższy czwartek, 3 grudnia o godz. 18.30 w naszej siedzibie – Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2), żeby porozmawiać o prawach ludzi i zwierząt, granicach międzygatunkowych i społecznych granicach interpretacji świata, biosemiotycznych interakcjach ludzkich i nie-ludzkich istnień, a także polityce pamięci, polityce migracji, polityce „natury”, polityce życia i literatury jako sprzężonych systemach, poddawanych dyktaturze mapy. Posłuchamy również, co i w jaki sposób mogą mieć nam do przekazania rozmaite ekosystemy.

W programie:

„ATOMY” – wieczór autorski poetki i botaniczki Urszuli Zajączkowskiej. Spotkanie prowadzi Joanna Mueller

Koncert zespołu Poeci Jezior
https://www.facebook.com/poecijezior/

Dyskusja: „BioPolska Wielogatunkowa” – wokół nowego numeru pisma „Wakat”. Uczestniczą: Michał Czaja, Ola Wasilewska, gościnnie: Dariusz Gzyra

Wystąpią:

Urszula Zajączkowska – absolwentka Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej na tej uczelni. Jako botanik bada budowę i życie roślin, głównie drzew. Jest również absolwentką Akademii Filmu i Telewizji na kierunku montaż. Tworzy krótkie formy filmowe. Gra na flecie i bierze udział w wielu inicjatywach muzycznych. Jako poetka zadebiutowała w 2014 tomikiem „Atomy”, który otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015 w kategorii debiut roku oraz wyróżnienie XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” 2015 na najlepszy debiutancki tom poetycki roku 2014. Określana mianem świadomej „poetki przyrody”. Jej wiersze cechuje naukowa precyzja i intelektualny dystans do poruszanego tematu. W 2015 roku, wraz z grupą artystów stworzyła projekt artystyczny „Cambium Killers”, który jest wyrazem sprzeciwu wobec punktowego systemu oceny w nauce. Założyła popularnonaukową stronę internetową Botanik.pl.

Poeci Jezior – zespół muzyczny poruszający się w ramach gatunku surf-polo powołany z inicjatywy Bartosza Krajewskiego – kongisty/bongosisty zespołu Spokoarmia i Macieja Łepkowskiego – animatora i ogrodnika, w celu poszerzania horyzontów muzycznych i walki o zachowanie endemicznych wielkomiejskich gatunków przyrody. Zespół powstał w roku 2012 jako duet, w 2013 do składu dołącza Maciej Chmielewski aka Chmielu, obecny basista zespołu. 2014 to pierwszy rok oficjalnej działalności grupy, która koncertuje i pracuje nad pierwszym albumem, ukaże się on w połowie 2016.

Dariusz Gzyra – działacz społeczny, publicysta. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego, a także Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura (LAS-TK) przy Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego. Autor ponad 20 artykułów w recenzowanych monografiach oraz czasopismach naukowych, uczestnik kilkunastu konferencji krajowych i międzynarodowych. Do roku 2014 działał w Stowarzyszeniu Empatia, którego był jednym z założycieli i wieloletnim prezesem. Weganin od 1999 roku. Kontakt: http://gzyra.net/

Ola Wasilewska – rocznik 1989. Graficzka, wideoklipperka, słowoskładaczka. Redaguje warszawski „Wakat/Notoria” i kobiecy zin „Sklejka”. Jej najnowszą animację wyświetlano na fasadzie Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu.

Michał Czaja – poeta, krytyk literacki, ukończył filologię polską, obecnie prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego na kierunku kulturoznawstwo. Specjalizuje się we współczesnych teoriach literackich, poetyce intersemiotycznej i teoriach tekstów kultury. Jest pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN, a także członkiem Ośrodka Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem. Wiersze, prozę oraz teksty krytyczno-literackie publikował m.in. w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Zeszytach Poetyckich”, „Kofeinie Art-Zin”, „Neurokulturze”. Wydał dwie książki poetyckie: „Bo to nowa krytyka będzie o miłości” (SDK, Warszawa 2011) oraz „Sfory” (WBPiCAK, Poznań 2015).

ZDJĘCIE: Joanna Łańcucka (Joanna Eł)

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn_logo

Wakat – kolektyw pracownic i pracowników słowa. Robimy pismo społeczno-literackie w tekstach i w życiu – na rzecz rewolucji ekofeministycznej i zmiany stosunków produkcji. Jesteśmy żywym numerem wykręconym obecnej władzy. Pozostajemy z Wami w sieci!

Wydawca: Staromiejski Dom Kultury | Rynek Starego Miasta 2 | 00-272 Warszawa | ISSN: 1896-6950 | Kontakt z redakcją: wakat@sdk.pl |