28.05.2015: Siódme seminarium prof. P. Czaplińskiego: „Ruchoma mapa. Przemiany polskiej wyobraźni”

Polacy jeżdżą z inną mapą w głowach, innym zestawem pytań i zaciekawień, podwyższoną samoświadomością i bogatszym zestawem środków wyrazu. A stawką, która towarzyszy wszystkim podróżom, jest wymyślenie innego umiejscowienia Polski na mapie. Bo mapa także jest w ruchu.
 
 

Staromiejski Dom Kultury oraz redakcja „Wakatu” zapraszają na siódme już (przedostatnie) seminarium z cyklu „Ruchoma mapa. Przemiany polskiej wyobraźni” prowadzone przez prof. Przemysława Czaplińskiego z Zakładu Antropologii Literatury UAM.

Tym razem czytamy: 
1. W. Nowak, Obwód głowy
2. B. Helbig, Anioły i świnie. W Berlinie
3. M. Zaremba, Polski hydraulik (rozdział: „Sceny łowieckie z domu wariatów” + jeden rozdział do wyboru. Dla chętnych – całość)

Drugie (rozszerzone) wydanie książki Macieja Zaremby udostępniamy w PDF-ie na prośbę uczestników seminarium. Wystarczy napisać do nas na: wakat.online@gmail.com

Termin spotkania: 
28.05.2015 (czwartek)
Godz. 18.00

Miejsce:
Instytut Kultury Polskiej
Wydział Polonistyki
Uniwersytet Warszawski
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
(numer sali zostanie podany do wiadomości na naszych stronach i wywieszony w siedzibie IKP w późniejszym terminie)

Tegoroczne seminarium poświęcone zostanie polskiej wyobraźni w ruchu. Śladami i świadectwami tego ruchu są teksty literackie, które zostaną ułożone w plan podróży dookolnej, biegnącej od Rosji i Ukrainy, poprzez Czechy, Europę południową i Niemcy, aż do Skandynawii. Podróży towarzyszyć będzie podwójne założenie: pierwsze mówi, że poznawanie i przedstawianie kultur sąsiednich (rosyjskiej, czeskiej, niemieckiej, etc.) nigdy nie jest bezinteresowne, służy bowiem zarówno zaspokajaniu ciekawości, jak i kształtowaniu tożsamości własnej; drugie – że polska wyobraźnia zbiorowa, zasilana obrazami i narracjami czerpanymi z podróży, znajduje się w trakcie  przemiany. Polacy jeżdżą z inną mapą w głowach, innym zestawem pytań i zaciekawień, podwyższoną samoświadomością i bogatszym zestawem środków wyrazu. A stawką, która towarzyszy wszystkim podróżom, jest wymyślenie innego umiejscowienia Polski na mapie. Bo mapa także jest w ruchu.

Wakat – kolektyw pracownic i pracowników słowa. Robimy pismo społeczno-literackie w tekstach i w życiu – na rzecz rewolucji ekofeministycznej i zmiany stosunków produkcji. Jesteśmy żywym numerem wykręconym obecnej władzy. Pozostajemy z Wami w sieci!

Wydawca: Staromiejski Dom Kultury | Rynek Starego Miasta 2 | 00-272 Warszawa | ISSN: 1896-6950 | Kontakt z redakcją: wakat@sdk.pl |