20.09.2019: IV seminarium prof. Przemysława Czaplińskiego „Apokalipsa potrzebna od zaraz…”

Zapraszamy na czwarte już z cyklu otwartych seminariów pt. „Apokalipsa potrzebna od zaraz albo czy bez katastrofy wyobrażalny jest ciąg dalszy”, prowadzonych przez prof. Przemysława Czaplińskiego z Zakładu Antropologii Literatury Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W ramach seminaryjnych spotkań analizować będziemy prognozy katastrofy i ich dziwną produktywność dla dalszego ciągu historii. Zajmiemy się tekstami dotyczącymi kapitalizmu, środowiska naturalnego, form rządzenia, idei politycznych. Skonfrontujemy je z literaturą, która (czasem ironicznie) przekierowuje naszą uwagę na języki i poetyki końca. Pilnować będziemy krytycznej refleksji nad naszym własnym umiejscowieniem w dyskursach. Zaczniemy więc od pytania: gdzie jesteśmy? Na razie gdzieś między obawą, że tym razem wszystko nie skończy się dobrze, i podejrzeniem, że wizje katastrof mają wyprodukować korzystny dla nielicznych ciąg dalszy. Poszukamy innych perspektyw i innych ujęć historii.

Na najbliższym spotkaniu porozmawiamy o tekstach:

1) Serhij Żadan, „Internat”
2) Jacek Dehnel, „Ale z naszymi umarłymi”
Lektura dodatkowa:
– P. Witkowski, „Chwała supermanom. Ideologia a popkultura”, Książka i Prasa, Warszawa 2017; rozdział 13: „Batman, kryzys i zombie światowej rewolucji”, s. 114-128.
– Ulrike Guérot, „Europejska wojna domowa”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2017.

20.09.2019, godz. 18.00
Przenośnia LAS, ul. Jazdów 10/2, Warszawa

Uczestniczkom i uczestnikom seminarium teksty udostępniamy w formie elektronicznej – osoby zainteresowane ich otrzymaniem prosimy o kontakt na adres e-mail: wakat.online@gmail.com.

Wakat – kolektyw pracownic i pracowników słowa. Robimy pismo społeczno-literackie w tekstach i w życiu – na rzecz rewolucji ekofeministycznej i zmiany stosunków produkcji. Jesteśmy żywym numerem wykręconym obecnej władzy. Pozostajemy z Wami w sieci!

Wydawca: Staromiejski Dom Kultury | Rynek Starego Miasta 2 | 00-272 Warszawa | ISSN: 1896-6950 | Kontakt z redakcją: wakat@sdk.pl |