20.04.2018: Firmy, protesty i inne działalności artystyczne

Redakcja „Wakatu”, Rozdzielczość Chleba oraz ADA Puławska zapraszają 20 kwietnia w piątkowy wieczór na serię ćwiczeń z oporu – przeciw kapitalizmowi, faszyzmowi i patriarchatowi. W programie:

1. Prezentacja 36-37 i 38-39 numerów „Wakatu”: „Sztuka protestu, protest sztuki” oraz „Opór głosu i nasze głosy oporu”

Maja Staśko i Michał Kasprzak opowiedzą o zebranych i analizowanych w dwóch numerach pisma rozmaitych praktykach (około)artystycznych, językach i narracjach, które – szczególnie w ostatnim czasie w Polsce – służyły performowaniu protestów oraz walk politycznych różnych grup społecznych.

Numery dostępne na stronie:
http://wakat.sdk.pl/numery/36-37/
http://wakat.sdk.pl/numery/38-39/


2. Projekcja krótkometrażowych filmów dokumentalnych „Wakatu”:
– „Pokażmy język nacjonalizmowi”, reż. Armand Urbaniak
– „Human Microphone”, reż. Ania Płonka

3. Dyskusja: „FIRMY i alternatywne ekonomie sztuki”

Punktem wyjścia do dyskusji będą wydane przez Rozdzielczość Chleba „FIRMY”. Czy przedsiębiorca jest artystą, a artysta przedsiębiorcą? I co z tej draki wynika? Czy sztuka pomaga nam myśleć o innym, niekapitalistycznym urządzeniu społeczeństwa? Czy też jedynie estetyzuje to, co jest?

Na te i inne tematy porozmawiają Katarzyna Czeczot, Agata Pyzik, Maja Staśko i Kuba Szreder. Dyskusję poprowadzi autor „FIRM”, Piotr Puldzian Płucienniczak.

* „FIRMY” pobrać można ze strony: https://rozdzielchleb.pl/firmy/ lub zakupić w wersji papierowej.

4. Występ duetu SzuGa

SzuGa to duet, który narodził się podczas warsztatów Girls Rap Stowarzyszenia Praktyków Kultury, przechodził przyjemne dzieciństwo w akceptującej rodzinie squatów, teraz czas na nastoletni bunt. Oby nigdy do końca nie dojrzały! Szu to ciemna strona mocy, tam gdzie są ciasteczka, a Ga to jasna strona Księżyca – tam, gdzie śpiewają jednorożce. Wcale nie słodzą.

5. Akuzmatyka oporu – live mix nagrań terenowych z protestów ostatnich 2 lat albo miniwykład performatywny (Edka Jarząb).

6. W trakcie spotkań, dyskusji, koncertu na ekranie będzie powstawał impowizacyjny dżem obrazkowy, graficzny komentarz Oli „Guantanamery” Wasilewskiej – wideoklipperki, współskładaczki femzina „Sklejka”, gdzie przedrukowuje (konsensualnie) wiersze kobiet w kolażowym remiksie, pod pseudonimem Arnold Jamnik, Patti Marchewka i innych.

Wstęp wolny.

ADA Puławska,

ul. Puławska 37, Warszawa

Sala kinowa, I piętro.

godz. 18.00-22.00

Wakat – kolektyw pracownic i pracowników słowa. Robimy pismo społeczno-literackie w tekstach i w życiu – na rzecz rewolucji ekofeministycznej i zmiany stosunków produkcji. Jesteśmy żywym numerem wykręconym obecnej władzy. Pozostajemy z Wami w sieci!

Wydawca: Staromiejski Dom Kultury | Rynek Starego Miasta 2 | 00-272 Warszawa | ISSN: 1896-6950 | Kontakt z redakcją: wakat@sdk.pl |