18-19.11.2017: Forum Przyszłości Kultury w Teatrze Powszechnym

Podczas Forum Przyszłości Kultury zapraszamy do Biura Usług Postartystycznych na „Hasła protestów. Warsztat polityki języka”, który poprowadzą Maja Staśko, Michał Kasprzak i Edyta Jarząb. Współorganizowane przez redakcję „Wakatu” warsztaty odbędą się w sobotę w godz. 12.30-14.30 oraz w niedzielę w godz. 13.30-15.00 w Teatrze Powszechnym.

W sobotę 18.11.2017 o godz. 15.00 zapraszamy również do Teatru Powszechnego na debatę „Symbole na barykadach. Sztuka protestu” z udziałem Adeliny Cimochowicz (Komitet Obrony Praw Lokatorów), Weroniki Paszewskiej (Akcja Demokracja), Pawła Kasprzaka (Obywatele RP), Franciszka Sterczewskiego (Łańcuch Światła w Poznaniu). „Wakat” reprezentowała będzie w dyskusji Maja Staśko.

Pełen program na stronie Forum Przyszłości Kultury.

 

Program Biura Usług Postartystycznych:

Biuro Usług Postartystycznych umożliwia publiczności Forum Przyszłości Kultury udział w warsztatach i zajęciach manualnych, których celem jest nadanie odpowiedniej i poręcznej formy aktom obywatelskiego sprzeciwu. BUP to serwis, warsztat, miejsce spotkań, rozmów, odpoczynku. Nazwa tymczasowego biura usług nawiązuje do teorii Jerzego Ludwińskiego, który w tekście Sztuka w epoce postartystycznej z 1972 pisał: „Bardzo prawdopodobne, że dzisiaj nie zajmujemy się już sztuką. Po prostu przegapiliśmy moment, kiedy przekształciła się ona w coś zupełnie innego, coś, czego nie potrafimy już nazwać. Jest jednak rzeczą pewną, że to, czym zajmujemy się dzisiaj, posiada większe możliwości”.

BUP prowadzą członkinie i członkowie różnych inicjatyw związanych z politycznym użyciem słów i obrazów, między innymi związani z pismem „Wakat”, grupą „ASP mówi NIE” czy Konsorcjum Praktyk Postartystycznych. Razem robią użytek ze sztuki jako skutecznego narzędzia do prowadzenia politycznego sporu.

miejsce: sala warsztatowa Stołu Powszechnego (poziom -1)
terminy:
18.11.2017, sobota, godz. 12.00-18.00
19.11.2017, niedziela, godz. 12.00-18.00

Wydarzenie odbywa się w ramach Forum Przyszłości Kultury, którego organizatorem jest Teatr Powszechny. Zasady rejestracji na FPK: http://forumprzyszloscikultury.pl/rejestracja

Działania: 

WARSZTAT TRANSPARENTÓW I BANERÓW PROTESTACYJNYCH
Wszyscy (sob-niedz. – cały dzień)

HASŁA PROTESTÓW. WARSZTAT POLITYKI JĘZYKA
(Maja Staśko i Michał Kasprzak – kolektyw pisma „Wakat”)

sob., godz. 12.30-14.30; niedz., godz. 13.30-15.00

Dynamika niedawnych protestów w Polsce spowodowała istotne przeobrażenia w sferze językowych strategii oporu. W jaki sposób ścierające się dziś polityki konstruują swój przekaz językowy? Jakie zbiorowe i polityczne identyfikacje stoją za konkretnymi użyciami języka (sloganami demonstracji, przemowami wiecowymi, odezwami)? Podczas warsztatu poszukamy trzeciej drogi dla języka protestów – rozbijając klincz faszyzmu i neoliberalizmu. A efekty naszej wspólnej pracy zmaterializujemy w formie haseł na banerach, transparentach, ubraniach i innych nośnikach, które będą służyły naszym walkom pracowniczym i emancypacyjnym.

PROJEKTOWANIE DEMONSTRACJI JAKO ZDARZENIA DŹWIĘKOWEGO
(Edyta Jarząb)

Projektujemy brzmienia, biorąc pod uwagę wielość czynników: miejską akustykę, liczebność protestujących, charakter wydarzenia, dostępność i siłę nagłośnienia. Przyjrzymy się możliwościom partycypacyjnego amplifikowania za pomocą mikrobroadcastingu, z pomocą prostych urządzeń (jak na pielgrzymkach i na stadionach).
Nagrywamy, przetwarzamy, powielamy, odtwarzamy.

ZLEŻAŁA WOLNOŚĆ. DZIAŁANIA GRAFICZNE NA ORYGINALNYCH KOSZULKACH ZE STANU WOJENNEGO
(Aga Szreder i Rafał Żwirek)

sob.-niedz., godz. 13.00-17.00

Proponujemy publiczności wspólne (lub samodzielne) projektowanie na folii termozgrzewalnej dowolnych kolaży, grafiki, haseł protestacyjnych itp., które następnie umieścimy na T-shirtach. Mamy do dyspozycji kilkadziesiąt koszulek z lat osiemdziesiątych – zarówno dziecięcych, jak i dla dorosłych, w oryginalnych oldskulowych fasonach. Koszulki użyte w trakcie warsztatów staną się swoistym pomostem pomiędzy historią a współczesnością – przedmiotami, które po latach leżenia w piwnicy dostaną drugie życie. Na miejscu będzie także możliwość krawieckiego przerobienia koszulek.

DRABINY PROTESTACYJNE
(Olga Micińska)

Drabina to bardzo praktyczny przedmiot: na protestach pojawia się często jako mównica, bywa też używany przy wieszaniu banerów, a nawet stosowany jako barykada obronna (wtedy ze zwykłego przedmiotu staje się narzędziem defensywy).
Przygotujemy dwie konstrukcje w formie drabin: model “Barykada” (drabina prosta) oraz model “Mównica” (drabina rozkładana). Skupimy się na ich aspektach użytkowych oraz symbolicznych, otwierając się jednak również na konceptualną grę z tekstem, który postaramy się wpisać w konstrukcje obiektów.

MESSENGERKA

Krążąca dookoła messengerka umożliwiająca przepływ informacji pomiędzy miejscem spotkań BUP a programem debat Forum Przyszłości Kultury.
Służy również jako platforma do przekazywania wiadomości, zapraszam.

KLASKACZE DEMONSTRANTA
(Deklaracja Sprzeciwu)

“Klaskacze”, używane głównie na meczach koszykówki czy siatkówki, to proste, ale hałaśliwe przedmioty wykonane z zadrukowanego (np. logotypem sponsora czy drużyny) i złożonego w harmonijkę kartonu. Chcemy przejąć ten fragment kibicowskiego wyposażenia i przenieść go na arenę zmagań politycznych, gdzie złożony może służyć do wydawania głośnego dźwięku (dez)aprobaty, natomiast rozłożony staje się transparentem i nośnikiem bardziej skomplikowanych treści. W ramach warsztatu wspólnie wykonamy tyle klaskaczy, na ile nam starczy papieru.

MAMY GŁOS!
(Irmina Rusicka)

Zaproszenie do aktywnego udziału w warsztatach Biura Usług Postartystycznych (generowania haseł protestacyjnych, transparentów, ubrań) grupy osób, które sytuacja polityczna zmusiła do ucieczki z własnego kraju (głównie z Czeczenii). Osoby te są w trakcie procedury ubiegania się o legalny, stały pobyt w Polsce.
Zaproszenie jest próbą oddania głosu mniejszości, która w obecnej sytuacji ma trudność zaprezentowania swoich postulatów i potrzeb w przestrzeni publicznej. Dzięki możliwościom, jakie oferuje Biuro Usług Postartystycznych zaproszone osoby zdobędą narzędzia do aktywnego włączenia się w debatę publiczną, obudzenia w sobie podmiotu politycznego, zajęcia miejsca na agorze i zabrania głosu, który wreszcie zostanie usłyszany!

KOBIETOM NIECH BĘDĄ DZIĘKI
(Adelina Cimochowicz, Katka Blajchert)

Będziemy rozmawiać o wdzięczności wobec kobiet, o niewidzialnej pracy przez nie wykonywanej, o wszystkim co robią, a co nie jest dostrzegane, a przede wszystkim odpowiednio doceniane. Stworzymy przestrzeń, w której będzie można im podziękować. Wypowiedzi uczestników nagramy i przekształcimy w dziękczynne wideo.

UBRANIA PROTESTUJĄCE
(Bogna Tęczynopol)

Korzystając z naszywek zmienimy zwyczajne ciuchy w transparenty polityczne codziennego użytku. Potraktujemy ubrania jako nośniki treści i skupimy się na tworzeniu haseł, dzięki którym rzeczy wyrażą coś więcej niż „indywidualny styl”. Zachęcamy do przynoszenia swoich części garderoby, na wszelki wypadek mamy również w zapasie kilka bluz i tiszertów. Make your fashion statement political!

TRANSPARENTY DŹWIĘKOWE i ROZŚWIETLONE
(Mateusz Kowalczyk)

Sb g. 15:30 – 18:00 Nd g. 15:30 – 18:00

Zapraszam do wspólnego udźwiękawiania transparentów, które powstaną w trakcie warsztatów, a także do przeniesienia własnych, które będziecie chciały/eli jeszcze kiedyś wykorzystać. Skupiając się na wizualnej stronie banerów i transparentów, zapomniany o tym, że ważnym elementem protestów jest sfera audialna. Spróbujemy razem stworzyć transparenty udźwiękowione.
Użyjemy w tym celu dwóch rodzajów dzwonków, które wspólnie zainstalujemy na naszych transparentach. Miejsce pracy nad udźwiekawianiem, będzie również otwartą przestrzenią do wymieniania się doświadczeniami zwiazanymi z użyciem instrumentów/przeszkadzajek, na protestach.
Przyniesie puste butelki po wodzie, będą one materiałem do zrobienia własnej przeszkadzajki w prosty i szybki sposób.
Dodatkowym punktem warsztatów, jest możliwość rozświetlenia baneru za pomocą lekkich lampek ledowych.
Pomysłodawcami warsztatów są Filip Madejski oraz Mateusz Kowalczyk.

POMNIKA NARODOWCA
(Mateusz Kowalczyk)

Sb g. 12:00 – 14:30 Nd g. 12:00 – 14:30 

Pamiętając o atakach narodowców na Teatr Powszechny, podczas których
środowiska nacjonalistyczne wykazały się fanatyzmem i agresją, chciałbym nawiązać do postaci „ONRowca”, która w związku ze swoją destrukcyjną obecnością pozostawiła trwały ślad w pamięci mieszkańców Pragi i pracowników Teatru.
Podczas warsztatów, wspólnie z uczestnikami przemalujemy zaproponowany pomnik, wykonany w technice paper mache, a następnie wspólnie zdecydujemy, jaką rolę będzie pełnił: czy zostanie w przestrzeni miejskiej powieszony na drzewie, pozostanie w Teatrze jako wystrój przestrzeni, bądź czy będzie wypożyczony na protest.

Wakat – kolektyw pracownic i pracowników słowa. Robimy pismo społeczno-literackie w tekstach i w życiu – na rzecz rewolucji ekofeministycznej i zmiany stosunków produkcji. Jesteśmy żywym numerem wykręconym obecnej władzy. Pozostajemy z Wami w sieci!

Wydawca: Staromiejski Dom Kultury | Rynek Starego Miasta 2 | 00-272 Warszawa | ISSN: 1896-6950 | Kontakt z redakcją: wakat@sdk.pl |