Tegoroczne seminarium poświęcone zostanie polskiej wyobraźni w ruchu. Śladami i świadectwami tego ruchu są teksty literackie, które zostaną ułożone w plan podróży dookolnej, biegnącej od Rosji i Ukrainy, poprzez Czechy, Europę południową i Niemcy, aż do Skandynawii. Podróży towarzyszyć będzie podwójne założenie: pierwsze mówi, że poznawanie i przedstawianie kultur sąsiednich (rosyjskiej, czeskiej, niemieckiej, etc.) nigdy nie jest bezinteresowne, służy bowiem zarówno zaspokajaniu ciekawości, jak i kształtowaniu tożsamości własnej; drugie – że polska wyobraźnia zbiorowa, zasilana obrazami i narracjami czerpanymi z podróży, znajduje się w trakcie przemiany. Polacy jeżdżą z inną mapą w głowach, innym zestawem pytań i zaciekawień, podwyższoną samoświadomością i bogatszym zestawem środków wyrazu. A stawką, która towarzyszy wszystkim podróżom, jest wymyślenie innego umiejscowienia Polski na mapie. Bo mapa także jest w ruchu.
Prowadzenie: prof. Przemysław Czapliński (UAM)
Wstęp wolny!
Literatura:
1. M. Szczygieł, Gottland
Lektura do indywidualnej prezentacji: A. Kaczorowski, Praski elementarz
2. M. Kundera, Zachód porwany, albo tragedia Europy Środkowej, „Zeszyty Literackie”, nr 5/1984.
J. Andruchowycz, A. Stasiuk, Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową
Lektura do indywidualnej prezentacji: polemiki z tekstem Kundery: Egona Bondy, J. Kiśa i Adama Zagajewskiego (tego ostatniego esej „Wysoki mur” wszedł do książki autorskiej Solidarność i samotność), „Zeszyty Literackie”, nr 7/1984
Esej Milana Kundery oraz tekst Mojej Europy Andrzeja Stasiuka i Jurija Andruchowycza udostępniamy na prośbę osób zainteresowanych seminarium po kontakcie mailowym: wakat.online@gmail.com.
Miejsce:
Piwnica Largactil
Staromiejski Dom Kultury (organizator)
Rynek Starego Miasta 2
00-272 Warszawa
Kiedy:
18.03.2015
Godz. 18.00
Aktualności